Bruksizm

Bruksizm jest to mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do zaciskania zębów i zgrzytania nimi. Schorzenie dotyczy najczęściej młodych ludzi, rozpowszechnienie bruksizmu szacuje się na 8-20% populacji. Najczęściej występuje podczas snu, ale może także występować w ciągu dnia. U wielu osób zgrzytanie zębami jest nieuświadomionym nawykiem. Osoby te mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń.

Siły wyzwalane na powierzchniach żujących u pacjentów z bruksizmem mogą być nawet dziesięć razy większe od tych działających podczas normalnych procesów gryzienia i żucia. Efektem mogą być poważne uszkodzenia zgryzu,bolesność i ścieranie zębów, łamanie koron zębowych, a nawet utrata zębów. Z czasem może dojść do patologicznych zmian w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Zmienia się także wygląd mięśni twarzoczaszki poprzez przerost mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, co powoduje że twarz staje się ,,kwadratowa”. Przyczyny bruksizmu nie są znane. Uważa się, że rolę przyczynową albo czynników ryzyka mogą odgrywać predyspozycje rodzinne, stres, zaburzenia nerwicowe czy wady zgryzu.

Sposobów leczenia bruksizmu jest wiele, począwszy od psychoterapii po operacje chirurgiczne. Odpowiednie leczenie bruksizmu jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu.

Botox podawany jest pacjentom szczególnie mocno zgrzytającym zębami po to, aby ograniczyć siłę pracy mięśni policzkowych. Stosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu może być traktowane jako metoda wspomagająca przy jednoczesnym stosowaniu szyn relaksacyjnych (przezroczystych nakładek) zakładanych na zęby lub jako metoda samodzielna w przypadku braku akceptacji szyn relaksacyjnych przez pacjenta.

Przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu odpowiednia, indywidualnie dobrana ilość toksyny botulinowej podawana jest w mięśnie żwacze powodując ich częściowe osłabienie i relaksację. Zabieg jest mało inwazyjny, praktycznie niebolesny. Nie wymaga stosowania znieczulenia.
Czas trwania : 15 min

Efekty zabiegu

Po około trzech dniach od podania botoxu zmniejsza się napięcie mięśniowe oraz ustępuje ból. Zabieg powtarza się średnio co 6 miesięcy. Na podstawie 6-letnich doświadczeń specjalistów tej dziedziny, po okresie 2 letniego leczenia (stosowania jednocześnie nakładek relaksacyjnych i botoksu) można zaprzestać dalszego leczenia, gdyż po tym czasie zazwyczaj zanika nawyk zgrzytania zębami i mięśnie odpowiedzialne za zgrzytanie ulegają zmniejszeniu. Twarz przestaje być "kwadratowa" - staje się smuklejsza, a owal zaokrąglony.

Proponowany zabieg