Cellulit

Cellulit (skórka pomarańczowa) – właściwa medyczna nazwa to lipodystrofia – nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Pojawia się zwykle po okresie dojrzewania. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, czasami mogą one powodować ból.

Cellulit jest efektem niedostatecznego wydalania końcowych produktów przemiany materii, a więc wadliwego funkcjonowania układu limfatycznego. Cellulit ma początek w głębokich warstwach skóry właściwej i w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe, pełniące rolę zbiorników energii. Komórki gromadzą cukier i kwasy tłuszczowe dostarczane przez krew, tworząc trójgliceryd. Po pewnym czasie następuje rozpad tego związku, produkt końcowy przemiany materii zostaje odprowadzony kanałami limfatycznymi, a następnie wydalony. W skutek wadliwego funkcjonowania układu limfatycznego, nieodtransportowany cukier i tłuszcz zaczyna gromadzić się w komórkach, a te powiększają się. Całe grupy komórek pęcznieją i na powierzchni skóry tworzą się guzki, określane potocznie jako „pomarańczowa skórka”. Ponadto są uciskane zakończenia nerwowe, dlatego przy ucisku można odczuwać ból.

Główne przyczyny powstania cellulitu to: zaburzenia układu trawiennego, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia układu krążenia, uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne - siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe (dieta zbyt bogata w tłuszcze i węglowodany), otyłość, zażywanie środków hormonalnych, hormonalna terapia zastępcza, stres, bezsenność, depresja, nadmierne opalanie, częste branie gorących kąpieli, palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu.

Jedną z metod stosowana w walce z cellulitem jest mezoterapia igłowa. Jest to technika zabiegu polegająca na wielokrotnych wstrzyknięciach niewielkich dawek substancji aktywnych w głąb skóry za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą. Mezoterapia cellulitu polega na podawaniu niewielkich dawek substancji leczniczej bezpośrednio do podskórnej tkanki tłuszczowej na obszarze dotkniętym cellulitem. Aplikujemy je metodą iniekcji punktowych, co kilka cm. Najważniejszym elementem terapii jest odpowiedni dobór preparatu.

Pamiętajmy, że im szybciej tym lepiej. Przy pierwszych objawach cellulitu można go usunąć najszybciej i najskuteczniej. Przy 4 stopniu zaawansowania bardzo trudno jest doprowadzić tkankę do normalnego stanu, właściwie jest to niemożliwe. Jeśli cellulit zaczyna być widoczny, to sama dieta oraz zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń nie wystarczy, oprócz tego potrzebne będą także zabiegi na cellulit zarówno te kosmetyczne jak i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Najważniejsza jest profilaktyka. Wszystkich czynników sprzyjających powstawaniu cellulitu (szczególnie predyspozycji genetycznych) nie jesteśmy w stanie zlikwidować, ale istnieją takie, na które mamy wpływ. Możemy choćby zmienić złe nawyki żywieniowe, wprowadzić do codziennego kalendarza aktywność fizyczną oraz właściwą pielęgnację ciała.

Proponowany zabieg