Nadpotliwość

Pocenie się jako naturalny proces termoregulacyjny organizmu jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Czasem jednak z różnych powodów aktywność gruczołów potowych ulega rozchwianiu, co prowadzi w efekcie do utrzymującej się nadmiernej potliwości, nazywanej hyperhydrosis. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała. Utrudnia to wykonywanie codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim. Przypuszcza się, że połowę przypadków nadmiernej potliwości powodują predyspozycje genetyczne, lecz trudno to zjawisko jednomyślnie wyrokować, gdyż dokładne przyczyny nadmiernej potliwości wciąż pozostają do końca nieznane.

Obecnie w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp i pach najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej - Botoxu. Po wstrzyknięciu śródskórnym toksyna botulinowa oddziałuje na gruczoły potowe zmniejszając ilość wytwarzanego potu.

Zalecenia przed zabiegiem

  • Usunięcie owłosienia (dzień przed zabiegiem).
  • W przypadku stóp wykonać pedicure.
  • Przygotować czyste ubrania, w przypadku stóp – skarpetki, dłoni – rękawiczki, pach – bluzkę.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na punktowym ostrzykiwaniu wybranych miejsc niewielką ilością preparatu, przy użyciu bardzo cienkiej igły. Do ostrzykiwania wybiera się oczywiście miejsca o zwiększonej potliwości takie jak: pachy, dłonie czy stopy. W celu zapewnienia pełnego komfortu, pacjentowi przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe.

Efekty zabiegu

Odpowiedź na leczenie wykazuje indywidualne różnice ale statystyczna skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka. Ocenia się ją nawet na ponad 90%! Efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują od kilku miesięcy do roku.

Skutki uboczne

Czasami obserwuje się miejscową bolesność, niewielki świąd ustępujący po kilku godzinach. Po zabiegach leczenia nadpotliwości obserwowano też czasem wyrównawcze pocenie innych okolic ciała mijające po kilku dniach. Przy leczeniu nadpotliwości dłoni, w kilka dni po zabiegu może wystąpić przejściowe osłabienie siły mięśniowej danej okolicy - według pacjentów, objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych zajęć.

Proponowany zabieg