Przebarwienia

Za przebarwienia skóry odpowiedzialna jest melanina. To barwnik znajdujący się w skórze oraz w tęczówkach. Dzięki melaninie skóra jest chroniona przed promieniowaniem UV. Im więcej słońca, tym więcej melaniny, blokującej dostęp szkodliwych promieni do skóry – tak powstaje opalenizna oraz większość przebarwień na skórze. Przebarwienia skóry to złogi melaniny, występujące wyłącznie w naskórku lub w naskórku i skórze właściwej. Są to głównie piegi (ephelides), plamy soczewicowate (lentigines) oraz ostuda (melasma).

Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień jest promieniowanie UV zawarte w promieniowaniu słonecznym oraz emitowane przez sztuczne źródła światła, z reguły solaria. Często powtarzane seanse naświetlań promieniowaniem UV powodują szybkie pojawienie się licznych przebarwień skóry. Do pozostałych czynników sprzyjających powstawaniu przebarwień należą : stosowanie niektórych leków, m.in. hormonów, ciąża, okres menopauzy, zmiany zapalne skóry (np. trądzik), choroby wątroby, stosowanie niekórych ziół(nagietek, dziurawiec). W przypadku przebarwień bardzo istotna jest ochrona skóry przed działaniem promieniowania UV polegająca na stosowaniu preparatów fotoprotekcyjnych (światłoochronnych) oraz poprzez unikanie ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego lub UV emitowanego przez sztuczne źródła tego promieniowania.

Wiele osób czuje się niekomfortowo z przebarwieniami skóry, stąd duże zainteresowanie metodami ich usuwania. Obecnie w celu pozbycia się zmian na skórze stosuje się różne zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej m.in miejscowe preparaty rozjaśniające na przebarwienia skóry, zabiegi laserowe , dermabrazję oraz peelingi chemiczne. Jest także szereg kosmetyków, które hamują proces powstawania przebarwień oraz rozjaśniają już istniejące. Są to kosmetyki zawierające substancje czynne takie jak: hydrochinon, kwas glikolowy, kwas kojowy, azelainowy, tretinoina, Vit. C. Najważniejszym jednak czynnikiem zapobiegającym przebarwieniom i pozwalającym na efektywną ich kurację jest ochrona przed promieniowaniem UV, polegająca na unikaniu słońca i solarium oraz regularnym, całorocznym stosowaniu preparatów z filtrami UV.

Proponowane zabiegi