Starzenie się dłoni

Dłonie są jednym z najbardziej widocznych atrybutów urody i bardzo wiele o nas mówią. Z wiekiem skóra dłoni szybciej niż w pozostałych okolicach traci sprężystość i jędrność, staje się cienka z licznymi przebarwieniami, następuje zanik mięśni i podskórnej tkanki tłuszczowej. Dłonie starzeją się stosunkowo szybko i w bardzo widoczny sposób. Skóra na dłoniach nie zawiera gruczołów łojowych i ma bardzo cienką tkankę tłuszczową wobec czego jest dużo bardziej niż inne partie narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak:

  • promieniowanie UV
  • niskie temperatury
  • suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach
  • detergenty, środki czystości
  • woda chlorowana
  • nieprawidłowa pielęgnacja

Najczęściej pierwszym zauważalnym objawem starzenia się rąk, zwłaszcza u osób intensywnie korzystających z kąpieli słonecznych, są nierówności koloru, przebarwienia, rogowacenie posłoneczne. Zauważalna jest przede wszystkim utrata elastyczności i jędrności skóry oraz wyraźny spadek nawilżenia tkanek.

Leczenie dłoni nie jest łatwe, ponieważ skóra w tej okolicy regeneruje się wolniej.

W medycynie estetycznej stosuje się kilka metod w profilaktyce i leczeniu starzenia się skóry dłoni. Najbardziej skuteczne i polecane metody to m.in mezoterapia igłowa na bazie preparatów z kwasem hialuronowym, koktajli witaminowych, aminokwasów i antyoksydantów. Zabieg jest szczególnie skuteczny w przypadku utraty elastyczności skóry i przy widocznym spadku nawilżenia tkanek. Zmniejsza widoczność naczyń, ścięgien. Kolejnym polecanym zabiegiem są peelingi chemiczne – stosowane głównie wprzypadku występowania zmian o cechach nadmiernego rogowacenia, nierówności kolorytu i przebarwień.

Należy pamietać, iż żaden zabieg nie zastąpi właściwej pielęgnacji skóry ! Pamiętajmy o ochronie przed promieniowaniem UV i szkodliwymi czynnikami. Kremy do rąk z wysokim filtrem UV powinny stanowić codzienną pielęgnację na każdym etapie naszego życia. Profilaktycznie już u osób około 20 roku życia można wykonywać cykliczne peelingi lub mezoterapię w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki tym zabiegom skóra naturalnie się odmładza,staje się grubsza, bardziej elastyczna oraz nabiera odporności. Wolniej się starzeje i dłużej zachowuje młody, atrakcyjny wygląd.

Proponowane zabiegi