Zmarszczki

Wraz z wiekiem skóra zmienia się traci swoja sprężystość i elastyczność słabną włókna kolagenu i elastyny, maleje aktywność gruczołów potowych i łojowych. Słabną możliwości zatrzymywania wody przez skórę a więc łatwiej ulega ona odwodnieniu. Zmianie ulegają też melanocyty, czyli komórki wytwarzające i zawierające melaninę przez co skóra traci swoje równomierne zabarwienie, staje się bardziej przezroczysta. Osłabieniu ulęgają także mięśnie, które podtrzymują owal twarzy, czego efektem są zwisające policzki i opadające powieki. Maleje produkcja nowych komórek skóry w wyniku czego powstają zmarszczki, czyli bruzdy i faldy umiejscowione na twarzy, szyi i dekolcie.

Mimika twarzy, utrata wilgotności, wolne rodniki, suche powietrze, promienie słoneczne (UV) to główne przyczyny powstawania zmarszczek. Z wiekiem fibroblasty i chondrocyty produkujące kolagen w organizmie stają się mniej aktywne a skóra wiotczeje, traci swoje prawidłowe nawilżenie, traci gładkość i staje się wiotka, wysuszona tracąc przy tym naturalny koloryt. Pierwsze zmarszczki widoczne są pomiędzy 25 a 30 rokiem życia.

Zmarszczki mimiczne

Są to pierwsze dynamiczne zmarszczki, z którymi mamy do czynienia. Wynikają one z ruchów mięsni mimiki twarzy - są konsekwencją ruchu brwi, mrużenia oczu czy uśmiechania się. Są to ‘kurze łapki’, zmarszczki poprzeczne czoła i międzybrwiowe tzw ‘zmarszczki gniewu’.

Usuwanie zmarszczek mimicznych za pomocą Botoxu to najczęściej wykonywany zabieg medycyny estetycznej. Jest to najbardziej spektakularna i zarazem bezpieczna metoda wygładzania skóry i pozbycia się zmarszczek mimicznych twarzy. Toksyna botulinowa - Botox blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe istniejące w tkankach, czego konsekwencją jest osłabienie i rozluźnienie mięśni górnej części twarzy, która wygląda na zrelaksowaną, nie tracąc przy tym charakterystycznej dla siebie mimiki. Pełne wygładzenie zmarszczek można osiągnąć u osób, u których zmarszczki nie są jeszcze utrwalone. Z tego względu u osób młodych zabiegi z zastosowaniem Botoxu mogą być traktowane jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na precyzyjnej iniekcji preparatu bardzo cienką igłą w wybrane okolice twarzy, gdzie występują zmarszczki. Ból związany z zabiegiem jest minimalny i z tego względu zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego i bezpośrednio po nim pacjent może podjąć zwykłą aktywność życiową. Całość trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut.

Postępowanie po zabiegu

  • przez cztery godziny nie kłaść się, nie pochylać głowy
  • przez kilka godzin nie korzystać z sauny, basenu czy siłowni
  • unikać sauny i intensywnych wysiłków fizycznych przez okres około 7 dni od zabiegu
  • przez tydzień nie opalać się, nie wykonywać innych zabiegów kosmetycznych ani medycznych (na twarz)

Po około 2 tygodniach często występuje konieczność dostrzyknięcia preparatu w celu utrwalenia efektu. Usługa ta jest BEZPŁATNA I NIE WIĄŻE SIĘ Z DODATKOWYMI KOSZTAMI .

Efekty zabiegu

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się. Wyraz twarzy staje się łagodniejszy ale jest wciąż naturalny a ogólna mimika zostaje zachowana. BOTOX zaczyna działać po upływie 5-7 dni po zabiegu, a pełny efekt widoczny jest po 7-14 dniach. Efekt utrzymuje się około 4-6 miesięcy w zależności od cech osobniczych pacjenta i po upływie tego czasu stopniowo zanika. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany w odpowiednich odstępach czasowych. Każde powtórzone wstrzyknięcie BOTOXU wydłuża czas utrzymywania się efektów a kolejne zabiegi mogą być wykonywane w coraz dłuższych odstępach czasu.

Skutki uboczne

Najczęściej obserwuje się tkliwość w miejscu wstrzyknięcia. Czasami obserwuje się przemijające osłabienie pracy mięśni, krótkotrwały ból głowy. Wyjątkowo może dojść do niewielkiego, lecz odwracalnego objawu opadania powieki lub brwi.

Proponowany zabieg

Zmarszczki statyczne

Zmarszczki statyczne to takie, które pogłębiają się z czasem i są widoczne na twarzy bez względu na mimikę. Ich przyczyną jest naturalny proces starzenia się skóry zanik włókien kolagenowych jak również czynniki genetyczne i związane z trybem życia. W zależności od ich patomechanizmu ich powstawania wyróżniamy:

  • Zmarszczki grawitacyjne - kształtują się na skutek zmian zachodzących w skórze, gdy z wiekiem spada sprężystość i elastyczność skóry. Dużo bardziej zarysowane są bruzdy nosowo- wargowe, zaczynają opadać kąciki ust, to wszystko daje twarzy starszy i zmęczony wygląd. Po 40 roku życia zaczyna obniżać się poziom estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. Wpływa to m.in. na zanikanie włókien kolagenu i elastyny w skórze. Staje się ona sucha i wiotka, pogłębiają się zmarszczki, tworzą się głębokie fałdy na skórze.
  • Zmarszczki posłoneczne - spowodowane są szkodliwym działaniem promieni UV i jest to również jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek!
  • Zmarszczki senne - wynikające z ułożenia skóry podczas snu np. wyraźne pogłębienie fałdu nosowo-wargowego po jednej stronie czy pojawienie się zmarszczki przy jednym kąciku ust lub na skroni.

Proponowane zabiegi