Kwas hialuronowy

Najczęściej stosowanymi metodami wypełniania zmarszczek w medycynie estetycznej są zabiegi na bazie kwasu hialuronowego. Zabiegi tego typu pozwalają na uzyskanie bardzo szybko młodszego wyglądu poprzez wygładzenie zmarszczek twarzy czy dekoltu, poprawę cery oraz odmłodzenie skóry. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego dodatkowo pobudzają procesy regeneracyjne częściowo odwracając procesy starzenia. Zabiegi z użyciem tego wypełniacza są obecnie jednymi z najbardziej popularnych w medycynie estetycznej. Żele na bazie kwasu hialuronowego stosuje się do produkcji implantów, które służą do wypełnienia zmarszczek, powiększania ust oraz piersi. Zabieg wypełnienia zmarszczek polega wprowadzaniu preparatu z kwasem hialuronowym podskórnie aby odzyskać utracona objętość tkanek oraz przywrócić satysfakcjonujące ich nawilżenie.

Kwas hialuronowy jest polisacharydem naturalnie występującym w ludzkim ciele w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka. Jego główną cechą jest wiązanie wody i właśnie dzięki temu skóra otrzymuje odpowiednią porcję wilgoci, jest jędrna i sprężysta. Poza tym kwas w skórze tworzy rodzaj żelowego podłoża, w którym zawieszone są włókna kolagenu i elastyny. Łącząc je ze sobą, sprawia, że skóra ma odpowiednią gęstość, jest grubsza i mocniejsza. Kwas hialuronowy wykorzystywany do wygładzania zmarszczek jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty.

Przebieg zabiegu wypełniania zmarszczek

Przygotuwując pacjenta do zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe w postaci maści znieczulającej - nakładanej około 20 min przed zabiegiem. Ponadto część stosowanych preparatów kwasu hialuronowego posiada w składzie substanję znieczulającą - lignokainę, która podawana jest w trakcie zabiegu. Kwas hialuronowy wprowadzany jest jednorazową strzykawką zakończoną bardzo cienką igłą co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki, usta lub inna okolicę preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zabieg trwa zazwyczaj około 30-60 minut.

Efekty zabiegu

Pierwsze efekty widać bezpośrednio po podaniu preparatu, a po kilku dniach uzyskujemy pełne efekty. Po 9-12 miesiącach preparaty kwasu hialuronowego stopniowo podlegają degradacji na dwutlenek węgla i wodę i ulegają całkowitemu wchłonięciu. Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 8-14 miesięcy od pierwszego zabiegu. Okres utrzymywania się efektów zależy od czynników indywidualnych : wieku, rodzaju skóry, trybu życia (palenie papierosów i wystawianie skóry na słońce i działanie promieni UV, może skrócić czas działania) oraz produktu wykorzystanego do wykonania zabiegu.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego mają tę unikatową właściwość, że w miejsce zanikającego składnika stabilizującego pojawia się woda. Po całkowitym rozkładzie i reabsorbcji nie pozostają w tkance resztki materiału ani żadne zwłóknienia.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża, karmienie piersią,
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych,
 • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),
 • nadwrażliwość na kwas hialuronowy

Należy pamiętać, iż odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek, a innymi metodami odmładzania skóry (laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja) powinien wynosić min. 2 tygodnie.

Objawy niepożądane

 • zaczerwienienie, obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia materiału
 • drobne siniaki
 • świąd w przypadku skóry wrażliwej,
 • nadwrażliwość w miejscu korekcji,

Większość objawów niepożądanych ustępuje w przeciągu kilku dni.

Wskazania do zabiegu

 • Redukcja zmarszczek :
  (szczególnie tych niepoddających się toksynie botulinowej np.bruzdy nosowo -wargowe, dolina łez)
 • Wolumetria :
  (modelowanie konturu twarzy, przywracanie objętości, uwydatnianie kości policzkowych, wypełnianie ubytków pourazowych i pooperacyjnych tkanek)
 • Wypełnianie ust:
  (korekcja kształtu wraz z modelowanie konturu ust i podnoszeniem kącików)
 • Mezoterapia :
  (ujędrnianie i odmładzanie skóry twarzy, dłoni, szyi)