PRP (osocze bogatopłytkowe)

Płytkowe czynniki wzrostu (PRP – Platelet Rich Plasma) to skoncentrowana objętość płytek krwi zawieszonych w niewielkiej ilości osocza. Koncepcja zastosowania PRP polega na wykorzystaniu własnej krwi pacjenta ( preparat autologiczny) jako środka wpływającego na poprawę funkcji tkanek, pobudzając ich potencjał regeneracyjny. Regeneracja skóry jest możliwa dzięki autologicznej odnowie komórkowej polegającej na działaniu własnych czynników wzrostu i mezenchymalnych komórek macierzystych.

Do najważniejszych czynników wzrostu dla regeneracji skóry twarzy aktywowane w osoczu bogatopłytkowym należą :

  • EFG – stymuluje proliferencję i różnicowanie keratynocytów
  • VEGF – pobudza procesy angiogenezy (tworzenia naczyń krwionośnych) i aktywuje mikrokrążenie
  • PDGF – odpowiedzialny za różnicowanie mezenchymalnych komórek macierzystych, pobudza syntezę macierzy międzykomórkowej
  • TGF – stymuluje syntezę DNA, proliferencję i różnicowanie różnych typów komórek, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu
  • Witaminy, oligoelementy, oligopeptydy, enzymy oksydacyjne – m.in., ochrona przed wolnymi rodnikami (również mitochondrialnego DNA)

Przebieg zabiegu

Poprawnie wykonany program powinien być stosowany w serii 3 - 4 zabiegów ostrzykiwania skóry twarzy, szyi, dekoltu lub innych okolic wymagających regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustala lekarz po zbadaniu pacjenta. Każdy zabieg składa się z 3 etapów:

Etap I – pobranie krwi

Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo. Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Pobiera się krew z żyły.

Etap II – otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego

Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnym separatorze (probówka z cytrynianem sodu). Następnie pobrany materiał jest odpowiednio wirowany w wirówce laboratoryjnej.

Etap III – podanie koncentratu bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej podaje się w postaci iniekcji aktywowanego osocza z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii lub liniowo, wzdłuż zmarszczek lub fałdów skóry w zależności od wskazań i preferencji wykonującego.

Przeciwwskazania

  • choroby krwi
  • nowotwory
  • ciąża, laktacja
  • leczenia antykoagulantami

Osocze bogatopłytkowe jest jednym z bezpieczniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. Po zabiegu w zasadzie nie ma okresu rekonwalescencji – można powrócić do swoich codziennych obowiązków.

Wskazania

Osocze bogatopłytkowe ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w ortopedii, traumatologii, okulistyce czy stomatologii. W medycynie estetycznej główne wskazania to: